Co robić, gdy dziecko się złości?

Reaguj natychmiast na pierwsze oznaki zbliżającej się złości u Twojego dziecka
Poznaj zasady, które pomogą Ci szybko reagować na pierwsze oznaki zbliżającej się złości u Twojego dziecka. Co robić, gdy maluch zaczyna marudzić? Czy można wypracować kompromis, który sprawi, że obydwoje będziecie zadowoleni? Sprawdź w poniższym artykule!
/ 09.11.2010 13:26
Reaguj natychmiast na pierwsze oznaki zbliżającej się złości u Twojego dziecka

Reaguj natychmiast

Choć najłatwiej jest odpowiedzieć: „Poczekaj tylko, aż wrócimy do domu”, nie pomoże to dziecku w uspokojeniu się i odzyskaniu równowagi.

Ponadto, zanim wrócicie do domu i zaczniecie omawiać to, co się stało, upłynie jakiś czas i dziecko prawdopodobnie nie będzie potrafiło dostrzec związku między spóźnionymi konsekwencjami, a tym, co wydarzyło się dużo wcześniej.

Zobacz też: Jak wspierać dziecko?

Bądź elastyczna

Staraj się wyczuwać nastroje dziecka i odpowiednio modyfikuj swoje plany. Jeśli widzisz, że w sklepie z butami dziecko zaczyna się niecierpliwić, to zanim wejdziecie do następnego, przejdźcie się pasażem w centrum handlowym albo zróbcie sobie krótką przerwę na lody.

Inne wczesne oznaki nadchodzącego napadu złości to marudzenie i pojękiwanie.

Daj dziecku coś do jedzenia

Nawet niewielka przekąska podnosi poziom cukru we krwi, dodaje energii i poprawia nastrój.

Zawsze miej pod ręką paluszki chlebowe albo batoniki muesli — możesz je trzymać w torebce albo schowku w samochodzie.

Zobacz też: Niemowlę bezpieczne w kuchni

Idź na kompromis

Nie musisz o wszystko z dzieckiem walczyć. Czasami, dając dziecku pewne ograniczone możliwości wyboru, przerwiesz rozgrywającą się między wami próbę sił.

Możesz na przykład zaproponować: „Nie mogę ci co prawda kupić każdej zabawki, jaka wpadnie ci w oko, ale jeśli będziesz grzeczna do końca zakupów, będziesz mogła wybrać sobie jedną lalkę”.

Nie uciekaj

Dzięki opisanym wyżej sposobom będziesz mogła pomóc dziecku się uspokoić i odzyskać panowanie nad sobą.

Nie rezygnuj od razu z tego, co miałaś do zrobienia, ani nie uciekaj, gdy tylko dziecko dostaje napadu złości, ponieważ w ten sposób szybko nauczysz je, że może Tobą manipulować, aby nie chodzić w miejsca, których nie lubi (na przykład do lekarza).

Znajdź schronienie

W trakcie napadu histerii zabierz dziecko w jakieś miejsce, gdzie ruch jest mniejszy i gdzie nie ma zbyt wielu ludzi, i tam postaraj się pomóc mu się uspokoić oraz odzyskać równowagę.

Dobra rada

Wiele centrów handlowych, a także większe sklepy samoobsługowe, mają specjalnie wydzielone miejsca do zabawy dla dzieci, gdzie rozrywkę zapewniają dzieciom przeszkoleni pracownicy sklepu. Takie miejsce może być ratunkiem dla znudzonego i zniecierpliwionego dziecka, które potrzebuje odpocząć od swojej mamy.

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka” Joni Levine (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA