Czym jest program Simontona?

Najpoważniejszym problemem wywołanym przez skrzywioną przegrodę nosa jest upośledzenie oddychania przez nos./fot. Fotolia
Program Simontona jest kierowany do osób chorujących na nowotwory i ich bliskich. Jest uzupełnieniem tradycyjnej terapii. Wykorzystuje narzędzia oferowane przez terapię poznawczo-behawioralną i opiera się na Racjonalnej Terapii Zachowań Maxie’a C. Maultsby’ego.
/ 14.03.2011 12:11
Najpoważniejszym problemem wywołanym przez skrzywioną przegrodę nosa jest upośledzenie oddychania przez nos./fot. Fotolia

Racjonalna Terapia Zachowań

Główną tezą RTZ jest założenie, że nasze przekonania mogą być zdrowe (pomagać nam) lub chore (szkodzić). Żeby sprawdzić, czy przekonanie jest zdrowe, czy nie, wystarczy zadać sobie pięć pytań:

  1. Jest oparte na faktach?
  2. Pomaga mi osiągać moje bliższe i dalsze cele?
  3. Pomaga mi unikać konfliktów?
  4. Pozwala mi czuć się tak, jak chcę się czuć i to bez użycia alkoholu lub narkotyków?
  5. Chroni moje życie, zdrowie lub poczucie mojej własnej wartości?

Sam program Simontona to jednak o wiele więcej niż praca z przekonaniami. RTZ należy do części poznawczej tego programu. Obok tego znajduje się tam również stawianie sobie celów, rozwiązywanie problemów i skupienie się na obrazie samego siebie.

Zobacz też: Czy zawsze warto mieć rację?

Dobre samopoczucie

W sferze behawioralnej skupiamy się na szeroko pojętym dobrym samopoczuciu pacjenta – ważną rolę odgrywają tu szczególnie wizualizacje.

Zobacz też: Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Praca z emocjami

W sferze emocjonalnej duży nacisk kładzie się na: rozwijanie i utrzymywanie nadziei, skuteczne radzenie sobie z lękiem, przygnębieniem, złością, poczuciem beznadziei i bezradności, skuteczne radzenie sobie w stanie kryzysu emocjonalnego, radzenie sobie z poczuciem winy.

Duchowość

W sferze duchowej ważne są: rozwój zdrowych przekonań duchowych/filozoficznych/religijnych, radość życia, przekonania i emocje związane ze śmiercią.

Wsparcie ze strony bliskich

W wymiarze społecznym i rodzinnym istotne stają się: rozwój systemu wsparcia, stosowanie dostępnych źródeł wsparcia, rozwój umiejętności komunikowania się z bliskimi, wsparcie dla osób wspierających.

Fizyczność

Istotna również jest sfera fizyczna czyli: dieta, aktywność fizyczna, zabawa i rekreacja, a także szeroko pojmowana jakość życia i umierania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA