Co to jest depresja? (I czym różni się od chandry?)

depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock
Liczba chorych na depresję z roku na rok się powiększa. Co to tak naprawdę jest depresja i jak się objawia? Jak rozpoznać depresję?
/ 04.12.2018 12:21
depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock

Co to jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną, a osoba na nią cierpiąca postrzega rzeczywistość w czarnych barwach. Nie istnieje wyraźna granica między chandrą a depresją, jednak wyróżnione zostały kryteria, które pozwalają na jej trafną identyfikację.

Czy depresja jest chorobą?

Termin "depresja" funkcjonuje w znaczeniu potocznym jako określenie złego samopoczucia, przygnębienia, bez względu na przyczyny, jakie stan taki wywołały. W psychiatrii depresja oznacza szczególnego rodzaju zaburzenia nastroju oraz emocji. Ten szczególny charakter związany jest z uznaniem nasilenia objawów za chorobowe i koniecznością pomocy lekarskiej.

Sposób przeżywania smutku oraz sytuacje go wyzwalające są różne, tak jak różne bywają reakcje ludzi. Współczesna nauka nie jest jednak zupełnie bezsilna i ustalono kryteria pozwalające na trafną diagnozę.

O depresji można mówić gdy smutkowi towarzyszą takie objawy:

  • brak energii, apatia,
  • napięcie, drażliwość,
  • poczucie obniżonej sprawności pamięci i intelektu, trudności z koncentracją,
  • niechęć do wykonywania czynności, które dotąd sprawiały radość,
  • problemy ze snem, trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się w nocy, wczesne budzenie się lub przeciwnie – nadmierna senność,
  • niechęć i unikanie kontaktów z ludźmi,
  • poczucie małej wartości,
  • poczucie winy i beznadziejności,
  • zmniejszenie apetytu i związany z nim spadek masy ciała lub przeciwnie – wzmożony apetyt i przyrost masy ciała,
  • dolegliwości fizyczne, takie jak zmęczenie, bóle (np. głowy, brzucha, kręgosłupa), uczucie ucisku w klatce piersiowej, zaparcia,
  • spadek zainteresowań współżyciem seksualnym.

Co odróżnia depresję od chandry?

Przede wszystkim długość utrzymywania się dolegliwości. W przypadku chandry jest to zwykle kilka lub kilkanaście godzin. Z depresją mamy do czynienia, gdy objawy utrzymują się powyżej dwóch tygodni, a ich nasilenie jest znaczne. U osób chorych na depresję dezorganizacji ulega życie rodzinne i zawodowe.

Na czym polega diagnoza depresji?

Pierwsza wizyta lekarska poświęcona jest zwykle zgromadzeniu koniecznych do postawienia diagnozy informacji takich jak objawy, które wywołują niepokój czy historia chorób w rodzinie. W Polsce obowiązującym systemem klasyfikacyjnym jest ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) i według jej kryteriów oceniane jest nasilenie choroby (łagodne, umiarkowane, ciężkie). Pomocniczo stosuje się także badania psychologiczne, polegające głównie na wypełnianiu zadań testowych.

Leczenie depresji

W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych, należy jednak pamiętać, że jest ono ostatecznością. Zwykle w leczeniu depresji wystarcza przyjmowanie leków, dające najlepsze efekty terapeutyczne i poprawę stanu, gdy połączone jest z psychoterapią. Istnieją także alternatywne formy leczenia depresji w postaci terapii elektrowstrząsami, leczenia światłem czy metodą wymuszonej bezsenności.

Zobacz też:
Jakie leki pomagają w leczeniu depresji?
TEST: Czy masz depresję?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA