Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak leczyć nerwicę?

Zobacz artykuły na temat:smutekuczuciapsychologlęknerwowośćpsychikapsychoterapia
Monika Prawdzik
Mgr Psychologii Klinicznej
Wiele osób, słysząc diagnozę nerwica, traktuje ją jak wyrok. Okazuje się jednak, że całkiem niepotrzebnie. Nerwica podlega leczeniu i w większości przypadków nie obserwuje się jej nawrotów. Jak zatem leczyć lęk i nerwicę?

Nieznane

Nerwicę można wyleczyć

Jak leczyć nerwicę, czyli farmakoterapia i psychoterapia w leczeniu nerwic

Uważa się, że najskuteczniejszą formą leczenia zaburzeń nerwicowych jest łączenie terapii farmakologicznej z psychoterapią. Terapia wyłącznie lekowa może przyczynić się do wytłumienia przykrych objawów, ale nie dotyka źródeł zaburzeń, do których docierają interwencje psychologa. Skutkiem takiego działania, może być sytuacja, w której pacjent żyje na poziomie akceptowalnym społecznie (silne objawy dały ulgę ), ale w istocie nie jest on zdrowy.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, na ogół stosuje się leki o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym. Przy czym należy bardzo uważać stosując leki przeciwlękowe (anksjolityczne) ze względu na ogromną siłę uzależniającą tych farmaceutyków.

W aspekcie psychoterapii, ciekawostką jest specyficzna droga, którą przeciętny pacjent chory na nerwicę pokonuje, aby wreszcie dostać się do pokoju terapeuty. Ze względu na charakterystyczny – somatyczny charakter objawów, diagnozę rozpoczyna się zazwyczaj od badań lekarskich. Pacjent, nieraz latami, wędruje po lekarzach różnych specjalności w celu wyjaśnienia dolegliwości cielesnych. Wreszcie, po wykluczeniu ewentualnych chorób somatycznych, pacjent kierowany jest do psychologa. Jego objawy nie są w końcu związane z chorobą ciała, ale z chorobą duszy. W tym momencie zaczyna się praca terapeutyczna.

Polecamy: PTSD - jak sobie z nim radzić?

Praca nad zranieniami duszy

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, strategie terapeutyczne mają pomóc pacjentowi w wyjaśnieniu źródeł przeżywanych objawów, czyli dojść do ich istoty. Dużo rozmów dotyczy emocji, których pacjent często nie rozumie.

Jest tu miejsce na zmiany w dotychczasowych destrukcyjnych przekonaniach na swój i innych temat. Pacjent ma możliwość odreagować przykre przeszłe doświadczenia i nauczyć się zaspokajać deficyty emocjonalne często wyniesione z domu rodzinnego. Terapia uczy, jak przezwyciężać swoje ograniczenia i zahamowania, w jakim kierunku zmieniać swoją destrukcyjną postawę i pokonywać lęk. Wykorzystywany jest w tym celu potencjał osoby chorej, który jest często ukryty i niewykorzystany.

Ogólnie rzecz ujmując, na skutek działań terapeutycznych, pacjent ma możliwość odnieść zwycięstwo nad skutkami niekorzystnych dziecięcych doświadczeń i zacząć żyć prawdziwie w zgodzie ze sobą i ze światem.

Polecamy: Dawno temu w psychiatrii...

Za najskuteczniejsze w leczeniu nerwicy uważa się szkoły psychoterapeutyczne o orientacji dynamicznej oraz poznawczo – behawioralnej (zwłaszcza w terapii zaburzeń lękowych). Jednak bardzo trudno jest wskazać na wyraźne techniki i metody w psychoterapii. Ze względu na ogromnie bogatą symptomatykę tych zaburzeń, różni pacjenci różnorodnie reagują na konkretne strategie. W tym wypadku, niezbędnym jest wyczucie i umiejętność słuchania osoby pomagającej – terapeuty.

Dowiedz się więcej o nerwicy z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 34
dodano: 21:56 2016-02-12 przez: ~gość (83.9.*.*)
witam serdecznie chciałabym powiedziec wszystkim ktorzy choruja na nerwice zeby się nie poddawali bo nerwicę mozna pokonać tylko trzeba czasu i pozytywnego myslenia.Jesli chodzi o leki nie bujcie się ich brać lekarz przeprowadzi z wami szczegółowy wywiad odnośnie waszych dolegliwości związanych z nerwicą i przypisze odpowiednie po ktorych poczujecie się lepiej i po pewnym czasie dobrze i lekarz odstawi leki bo będzie już ten czas nazywany wyzdrowieniem i to będzie piękne uczucie.Leczenie zaburzeń nerwicowych trochę trwa ale warto bo wróricie do pełnego zdrowego zycia i z czasem zapomnicie ze takie czy inne sytuacje miały miejsce.Zyczę wszystkim wytrwałości i powodzenia na pewno będzie dobrze.
dodano: 23:58 2016-02-06 przez: ~gość (89.69.*.*)
Witam mam nerwice chcialabym porozmawiac z kims na ten temat ktos kto to przezyl wyleczyl sie sam bez tabletek bo ich tez boje sie brac😑 prosze o pomoc to moj e-mail nataliafurcon@wp.pl
dodano: 15:24 2016-01-29 przez: ~gość (95.49.*.*)
Lęk i nerwice można leczyć, najlepszym rozwiązaniem jest terapia, chociaż podjęcie terapi to trudna decyzja to może przynieść bardzo dobre rezultaty, mogę polecić dobrego psychologa Martę Dymowską, przyjmuje w M1016, ma dobre podejście do pacjenta. Życze wszsytkim zmagającym się z nerwicą dużo wytrwałości, bo może być lepiej
Zamów darmowy newsletter