Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak leczyć nerwicę?

Zobacz artykuły na temat:smutekuczuciapsychologlęknerwowośćpsychikapsychoterapia
Monika Prawdzik
Mgr Psychologii Klinicznej
Wiele osób, słysząc diagnozę nerwica, traktuje ją jak wyrok. Okazuje się jednak, że całkiem niepotrzebnie. Nerwica podlega leczeniu i w większości przypadków nie obserwuje się jej nawrotów. Jak zatem leczyć lęk i nerwicę?

Nieznane

Nerwicę można wyleczyć

Jak leczyć nerwicę, czyli farmakoterapia i psychoterapia w leczeniu nerwic

Uważa się, że najskuteczniejszą formą leczenia zaburzeń nerwicowych jest łączenie terapii farmakologicznej z psychoterapią. Terapia wyłącznie lekowa może przyczynić się do wytłumienia przykrych objawów, ale nie dotyka źródeł zaburzeń, do których docierają interwencje psychologa. Skutkiem takiego działania, może być sytuacja, w której pacjent żyje na poziomie akceptowalnym społecznie (silne objawy dały ulgę ), ale w istocie nie jest on zdrowy.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, na ogół stosuje się leki o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym. Przy czym należy bardzo uważać stosując leki przeciwlękowe (anksjolityczne) ze względu na ogromną siłę uzależniającą tych farmaceutyków.

W aspekcie psychoterapii, ciekawostką jest specyficzna droga, którą przeciętny pacjent chory na nerwicę pokonuje, aby wreszcie dostać się do pokoju terapeuty. Ze względu na charakterystyczny – somatyczny charakter objawów, diagnozę rozpoczyna się zazwyczaj od badań lekarskich. Pacjent, nieraz latami, wędruje po lekarzach różnych specjalności w celu wyjaśnienia dolegliwości cielesnych. Wreszcie, po wykluczeniu ewentualnych chorób somatycznych, pacjent kierowany jest do psychologa. Jego objawy nie są w końcu związane z chorobą ciała, ale z chorobą duszy. W tym momencie zaczyna się praca terapeutyczna.

Polecamy: PTSD - jak sobie z nim radzić?

Praca nad zranieniami duszy

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, strategie terapeutyczne mają pomóc pacjentowi w wyjaśnieniu źródeł przeżywanych objawów, czyli dojść do ich istoty. Dużo rozmów dotyczy emocji, których pacjent często nie rozumie.

Jest tu miejsce na zmiany w dotychczasowych destrukcyjnych przekonaniach na swój i innych temat. Pacjent ma możliwość odreagować przykre przeszłe doświadczenia i nauczyć się zaspokajać deficyty emocjonalne często wyniesione z domu rodzinnego. Terapia uczy, jak przezwyciężać swoje ograniczenia i zahamowania, w jakim kierunku zmieniać swoją destrukcyjną postawę i pokonywać lęk. Wykorzystywany jest w tym celu potencjał osoby chorej, który jest często ukryty i niewykorzystany.

Ogólnie rzecz ujmując, na skutek działań terapeutycznych, pacjent ma możliwość odnieść zwycięstwo nad skutkami niekorzystnych dziecięcych doświadczeń i zacząć żyć prawdziwie w zgodzie ze sobą i ze światem.

Polecamy: Dawno temu w psychiatrii...

Za najskuteczniejsze w leczeniu nerwicy uważa się szkoły psychoterapeutyczne o orientacji dynamicznej oraz poznawczo – behawioralnej (zwłaszcza w terapii zaburzeń lękowych). Jednak bardzo trudno jest wskazać na wyraźne techniki i metody w psychoterapii. Ze względu na ogromnie bogatą symptomatykę tych zaburzeń, różni pacjenci różnorodnie reagują na konkretne strategie. W tym wypadku, niezbędnym jest wyczucie i umiejętność słuchania osoby pomagającej – terapeuty.

Dowiedz się więcej o nerwicy z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? - rady psychologa

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 39
dodano: 15:38 2016-05-09 przez: ~Zarębska (62.61.*.*)
Ehhh, cóż. I tak napiszę co chcę napisać. Sama cierpiałam na nerwicę przez bardzo długi czas, denerwowałam się równie szybko co uspokajałam, wybuchałam jakimiś dziwnymi nerwami... To było bardzo dziwne. W końcu udało się mężowi ze mną porozmawiać, dotrzeć do mnie że dzieje się coś złego i chyba czas poszukać jakiejś pomocy. Udałam się w Warszawie (tu mieszkam) do poradni, stać mnie było na prywatną, choć dużo nie wzięli. Byłam w Psychologgia. Moim psychoterapeutą był Maciej Żurek, bardzo dobry psychoterapeuta, radzi sobie z takimi przypadkami idealnie. www.psychologgia.pl
dodano: 01:18 2016-04-02 przez: ~gość (188.146.*.*)
Pozdro 600!!! dla januszy reklamy z "Celu", jak już wysyłacie takie komentarze to róbcie to nie z jednego IP ;) p.s. swoją drogą chyba najbardziej chamski sposób na zarabianie, na krzywdzie i problemach innych.
dodano: 14:18 2016-03-23 przez: ~gość (188.33.*.*)
Tak jak pani poniżej polecam z pierwszymi objawami nerwicy udać się do poradni "Cel" w Gdyni. osobiście otrzymałem tam bardzo profesjonalną pomoc, która pomogła mi prowadzić zupełnie normalne życie.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter