Jak mówić w języku ciała?

Czas zaleczy wszytkie rany, nawet najbardziej przykre rozstanie/ fot. Shutterstock
Kiedy wykonujemy określony gest, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kontekst i upewnić się, że nasz gest jest odpowiedni do danej sytuacji. Pamiętaj, że ludzie z innych części świata mogą przypisać Twojemu gestowi zupełnie inne znaczenie niż Ty.
/ 22.11.2010 14:40
Czas zaleczy wszytkie rany, nawet najbardziej przykre rozstanie/ fot. Shutterstock

Używaj gestów świadomie

Unikaj wykonywania gestów, które inni mogą mylnie zinterpretować. Kobiety, które kładą nogę na nogę, ukazując w ten sposób swoje udo, mogą nieświadomie przekazywać komunikat, który wcale nie jest ich zamierzeniem. Gesty, zwłaszcza te wykonywane dolnymi częściami ciała, mogą ujawnić bystremu obserwatorowi uczucia, które dana osoba próbuje ukryć.

Zobacz też: Jak rozmawiać o uczuciach?

Przekaż coś poprzez gesty

Jeżeli chcemy zrobić wrażenie osoby pewnej siebie, możemy sobie pomóc, wykonując gest wieżyczki — pod warunkiem że nasz gest nie będzie sztuczny i zbyt oczywisty. Echa gestów mogą być pomocne, gdy chcemy pokazać grupie osób, że ich lubimy albo się z nimi utożsamiamy. Nasze zachowanie nie może być jednak rzucającą się w oczy próbą naśladowania innych.

Gesty – uzupełnienie słów

Powinieneś uważnie obserwować gesty, które wykonują inni: podobnie jak pozostałe formy mowy ciała, mogą one stanowić cenne uzupełnienie wypowiadanych słów. Na podstawie tego, jak aktywnie dana osoba gestykuluje, możemy wyciągnąć wiele wniosków na temat jej osobowości i prezentowanych przez nią poglądów.

Zobacz też: Rozmawiasz czy żądasz, czyli komunikacja z dzieckiem

Na co zwracać uwagę?

Gesty quasi-zalotne mogą pomóc nam w określeniu naszych relacji z osobą płci przeciwnej. Szukaj oznak braku synchronii między rytmem wypowiadanych słów a rytmem ruchów ciała — mogą one nieść ze sobą informację o stabilności emocjonalnej tej osoby i o ogólnym stanie jej zdrowia psychicznego. Szczególną uwagę zwracaj na gesty Twojego rozmówcy, gdy wasze spotkanie dobiega końca.

Nie ma powodu, żeby na siłę przeciągać spotkanie z osobą, która wyraźnie chce już wyjść. Otwarte gesty i ruchy ciała to wspaniały sposób, aby okazać innym ciepło, zaufanie i życzliwość. Wcześniej powiedzieliśmy już, że zachowania te są szczególnie przydatne, gdy chcemy przekonać kogoś do tego, aby zmienił zdanie albo obrał zupełnie inny kierunek działań, niż zamierzał. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj słowa, logiczne prezentowanie faktów i argumentów, ale nie powinniśmy lekceważyć mocy, jaką niesie ze sobą odpowiednia mowa ciała. Negocjatorzy i sprzedawcy ignorują tę kwestię, ale robią to na własne ryzyko.

Fragment pochodzi z książki „Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie” Gordon R. Wainwright (Wydawnictwo Helion, 2006). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA