Jak nawyki wpływają na nasze samopoczucie?

Możesz nauczyć się bycia szczęśliwym/ inf. prasowa
Ludzie szczęśliwi nie różnią się od innych. Mają po prostu odmienne nawyki. Czy szczęścia można się nauczyć, podpatrując w jaki sposób zachowują się ci szczęśliwsi od nas? Okazuje się że tak!
/ 29.11.2010 11:45
Możesz nauczyć się bycia szczęśliwym/ inf. prasowa

Nawyki

Ludzie, którzy mają wysoki domyślny poziom szczęścia, wcale nie różnią się od innych. Nie mają supermocy, dodatkowego serca ani nie potrafią przenikać wzrokiem ścian. Mają po prostu inne nawyki. To naprawdę aż tak proste.

Psychologowie twierdzą, że 90% naszego zachowania to nawyki. Aby więc stać się szczęśliwszym, musisz się przyjrzeć swoim nawykom. Niektóre książki i programy twierdzą, że wystarczy tylko to, że sobie postanowisz, iż będziesz szczęśliwy. Po prostu podejmij takie postanowienie i to wystarczy.

Nie zgadzam się z tym. Nie możesz po prostu postanowić sobie, że będziesz szczęśliwy, tak samo jak nie możesz po prostu postanowić sobie, że będziesz sprawny fizycznie albo że będziesz wspaniałym pianistą, i oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Możeszjednak zadecydować, że podejmiesz odpowiednie ku temu kroki, na przykład zaczniesz ćwiczyć albo brać lekcje gry na pianinie i jeśli będziesz ćwiczył, to uda Ci się dojść do dobrej formy albo dawać recitale. Tak samo dzięki praktykowaniu nawyków szczęśliwych ludzi możesz się stać szczęśliwy bez powodu.

Polecamy: Czym jest poczucie własnej wartości?

Ścieżki nerwowe - do czego prowadzą?

Wszystkie Twoje nawyki umysłowe i zachowania przyczyniły się do powstania określonych połączeń nerwowych w Twoim mózgu, podobnych do rowków na płycie gramofonowej. Kiedy raz za razem myślimy lub zachowujemy się w określony sposób, te ścieżki stają się coraz wyraźniejsze, a rowki głębsze, podobnie jak wąziutka ścieżka przez pole staje się coraz szersza i wyraźniejsza, im częściej się nią chodzi. Ludzie nieszczęśliwi mają więcej negatywnych ścieżek nerwowych. Dlatego właśnie nie możesz zignorować tego, jak wygląda Twój mózg, i po prostu postanowić sobie, że będziesz szczęśliwy. Aby podnieść swój domyślny poziom szczęścia, musisz stworzyć nowe ścieżki w swoim mózgu.

Polecamy: Jak polubić samego siebie?

Mózg i jego zmiany

Kiedyś naukowcy uważali, że po osiągnięciu dorosłości nasz mózg nie może się już zanadto zmienić. Jednak nowsze badania przyniosły interesujące informacje na temat neuroplastyczności naszego mózgu: kiedy myślisz, czujesz i zachowujesz się w inny sposób, mózg się zmienia, a jego sieć połączeń zostaje gruntownie przebudowana. Nie jesteś skazany na te same negatywne ścieżki przez całe swoje życie.

Dr Richard Davidson, wiodący badacz mózgu z Uniwersytetu w Wisconsin, mówi: „Opierając się na naszej wiedzy na temat plastyczności mózgu, możemy myśleć o takich rzeczach jak szczęście czy współczucie jako o umiejętnościach, które nie różnią się niczym od nauki gry na instrumencie lub gry w tenisa… Możemy nauczyć swój mózg, by był szczęśliwy”.

Niewiele osób spośród Szczęśliwej 100 urodziło się szczęśliwymi, większość z nich nauczyła się bycia szczęśliwymi dzięki praktykowaniu nawyków, które temu sprzyjały.

Fragment pochodzi z książki „Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości” Marcii Shimoff i Carol Kline (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA