Jak żyć przyjmując leki psychotropowe?

Najczęściej z powstawaniem polekowego bólu głowy wiąże się ergotaminę oraz tryptany stosowane w leczeniu migreny
Przyjmowanie leków psychotropowych wiąże się ze zmianą ogólnych przyzwyczajeń, dlatego wielu pacjentów ma obawy przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego. Jednak to nic strasznego, jeśli postępujemy według zaleceń. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w trakcie przyjmowania leków.
/ 23.07.2010 11:47
Najczęściej z powstawaniem polekowego bólu głowy wiąże się ergotaminę oraz tryptany stosowane w leczeniu migreny

Dobry kontakt z lekarzem

To najważniejszy element skutecznego leczenia psychiatrycznego. Podczas wizyt lekarskich, lekarz musi dokładnie wydać pacjentowi zalecenia. Powinien spokojnie, skrupulatnie i dokładnie wytłumaczyć wszystkie szczegóły leczenia. Musi także cierpliwie rozwiać wątpliwości pacjenta i wzbudzać w nim zaufanie. Przeprowadzone badania kliniczne udowodniły, że skuteczność leczenia wzrasta wraz z poziomem zaufania do lekarza. Jeśli nie jesteś w stanie do końca zaufać lekarzowi, a jego metody leczenia nie do końca Cię przekonują, lepiej wybierz innego specjalistę.

Dieta w trakcie leczenia

Przyjmowanie leków psychotropowych nie wymaga specjalnej diety. Jeśli nie bierzesz żadnych innych leków, które wymagają ograniczeń dietetycznych lub jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych posiłków. Jeśli jednak czujesz się źle w trakcie leczenia, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu! Może (choć nie musi) być to wynik nieprawidłowej diety. W trakcie leczenia psychiatrycznego często ulegają zmianie preferencje co do ulubionych posiłków – nie zdziw się zatem, jeśli nagle przestanie smakować Ci Twoje ulubione danie.

Pożegnanie z alkoholem

Większość leków stosowanych w psychiatrii wymaga całkowitej abstynencji alkoholowej. Alkohol także działa na mózg – może więc powodować, że leki będą nieskuteczne albo zadziałają w nieprawidłowy sposób. Co gorsza, picie alkoholu w trakcie przyjmowania leków psychotropowych może spowodować bardzo niebezpieczne zatrucia, które mogą być nawet śmiertelne, jeśli w odpowiednim momencie pacjentowi nie zostanie udzielona fachowa pomoc!

Czytaj też: Kiedy można poddać alkoholika przymusowemu leczeniu

Upośledzenie pamięci

Leki psychiatryczne mogą wpływać na zdolność zapamiętywania. Jeśli musisz w czasie leczenia zdać jakiś ważny egzamin lub przyłożyć się do bardzo ważnego projektu w pracy, lepiej powiedz o tym lekarzowi. Będzie mógł on ocenić, czy lepiej będzie na ten czas odstawić leki czy może przepisać inne – o słabszym działaniu.

Uważaj za kierownicą!

Musisz także wspomnieć lekarzowi, jeśli planujesz jakąś dłuższą podróż samochodem lub pracujesz w charakterze kierowcy. Leki psychotropowe mogą zaburzać koncentrację lub opóźniać zdolność do reagowania na sytuację na drodze. Mogą też powodować nadmierną senność i znużenie, a przecież podczas prowadzenia samochodu nie możesz sobie pozwolić na choćby chwilową nieuwagę.

Pamiętaj także, że senność lub jej brak w trakcie leczenia psychiatrycznego nie musi zależeć od ogólnej ilości snu, więc nie próbuj zmieniać swojego rytmu zasypiania – wkrótce sam się unormuje.

Czytaj też: Skąd się bierze lekomania

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA