Jakimi zasadami kierować się po rozstaniu?

Nie podtrzymuj z nim kontaktów po rozstaniu/ fot. Shutterstock
Nieważne jak dawno nastąpiło rozstanie, musisz odpowiednio ukształtować relacje z byłym partnerem. Im bardziej oddzielisz się od swojego byłego, tym łatwiej będzie ci przestać cierpieć i zacząć tworzyć nowe związki.
/ 13.12.2010 11:53
Nie podtrzymuj z nim kontaktów po rozstaniu/ fot. Shutterstock

Czy rozstanie dopiero co nastąpiło? Może minęło kilka dni, tygodni, miesięcy? Czy Ty i Twój były wciąż rozmawiacie ze sobą? I co ważniejsze, czy wciąż ze sobą sypiacie? Twoje odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne, bo pomogą nam ustalić, w którym punkcie osi czasowej rozstania się znajdujesz.

Zgodnie z tą osią, im więcej czasu i dystansu oddzieli Cię od Twojego byłego, tym większe będą Twoje szanse na wyleczenie złamanego serca i pójście dalej.

Czytaj też: Czy kłótnia może rozwiązać problem?

Pierwsza Zasada Rozstania

Nie wolno Ci sypiać ze swoim byłym. Niektóre z Was mogą pomyśleć, że ta zasada jest idiotyczna. Może dlatego, że jesteś tak zraniona, wściekła albo po prostu zerwałaś nawet z myślami o byłym, nie jesteś sobie w stanie wyobrazić, jak w ogóle mogłabyś z nim sypiać.

Ale jako ktoś, kto był w takiej sytuacji, wiem, jak kuszące jest rzucenie się z powrotem byłemu w ramiona. To przynosi chwilową ulgę. Seks z byłym daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa płynące z chwilowego przeświadczenia, że wszystko jest takie, jakie było kiedyś. Ale wcale nie jest i właśnie dlatego powinnaś trzymać się Pierwszej Zasady Rozstania.

Zasadę tę przedstawiam jako pierwszą, bo ma kluczowe znaczenie dla Twojej rekonwalescencji. I uważam, że warto ją powtórzyć: Nie możesz zakończyć swojego Wielkiego Rozstania i pójść dalej, jeśli wciąż będziesz sypiała ze swoim byłym. Po prostu nie rób tego! Prowadzi to do drugiej zasady rekonwalescencji po rozstaniu.

Druga Zasada Rozstania

Nie tylko nie wolno Ci sypiać z byłym po rozstaniu, ale powinnaś też unikać wszelkich z nim kontaktów, w tym telefonowania, wysyłania SMS-ów, e-maili, sprawdzania jego strony na Naszej klasie, rozmów na Gadu-Gadu, przejeżdżania koło jego domu, odwiedzania go w pracy albo zostawiania wiadomości za wycieraczką samochodu.

Najczęstszym pytaniem, jakie ludzie zadają mi na mojej stronie internetowej, jest to, czy jest możliwe pozostawanie w przyjaźni z byłym podczas trwania rozstania. I w dziewięciu przypadkach na dziesięć odpowiedź jest jedna — nie. Dlaczego? Bo choć to bardzo trudno zaakceptować, ten związek już się skończył. Ta osoba jest teraz Twoim byłym.

Czytaj też: Czym grozi racjonalizowanie związku?

Trzecia Zasada Rozstania

Nie zachowuj wiadomości głosowych od swojego byłego i nie odtwarzaj ich w kółko tylko po to, żeby usłyszeć jego głos. W ten sposób tylko krzywdzisz samą siebie i utrudniasz sobie oderwanie się od przeszłości i pójście do przodu.

Fragment pochodzi z książki „Rozstanie. Pierwszy dzień Twojego lepszego życia!” autorstwa Lisy Steadman (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA