Na depresję – jogurt

Na depresję – jogurt
Wiele produktów spożywczych wpływa na nasz nastrój dzięki swoim unikalnym składnikom – od tego lata do tej listy możemy dopisać jeszcze jeden, bardzo dobrze nam znany: jogurt. Pomoże on nam walczyć z ... depresją.
/ 01.09.2011 11:39
Na depresję – jogurt

Pij mleko, będziesz wielki!

Zalety produktów mlecznych znamy nie od dzisiaj: mleko i jego przetwory są źródłem wapnia, białka i witamin nieodzownych w rozwoju naszych pociech.

W minionej epoce odwiecznych braków i pustych półek zsiadłe mleko przynosiło ulgę wczasowiczom, którzy zbyt długo przebywali na słońcu; w XXI wieku mamy nowe zastosowanie dla jogurtu i kefiru: zawarte w nich bakterie Lactobacillus (a dokładnie: Lactobacillus rhamnosus JB-1) pomogą nam zwalczać depresję.

Zobacz też: Mleko - prawda i mity

Jak to działa?

Naukowcy uważają, że za skuteczność pałeczek kwasu mlekowego jako środka zwalczającego depresję odpowiada połączenie naszych trzewi z mózgiem poprzez nerw błędny. Skuteczność samych bakterii Lactobacillus tłumaczą obniżeniem poziomu kortykosteronu - hormonu związanego z przewlekłym stresem, oraz zmianą działania kwasu γ-aminomasłowego (GABA) - jednego z neuroprzekaźników. Badacze nie przeprowadzili jeszcze prób na ludziach, na razie opieramy się na wynikach otrzymanych po podawaniu pokarmu wzbogaconego pałeczkami kwasu mlekowego gryzoniom, jednak w odzewie na doniesienia prasowe pojawiają się wypowiedzi osób potwierdzających skuteczność tej metody, dotychczas zaliczanych do domowych sposobów walki z obniżonym nastrojem.

Zobacz też : Czy antybiotykoterapia wymaga probiotyków?

Lactobacillus - gdzie go szukać?

W jakich produktach znajdziemy pałeczki kwasu mlekowego? Przede wszystkim w jogurtach i kefirach.

Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, warto jednak uważnie przyjrzeć się etykietce, bowiem wiele jogurtów zawiera duże ilości cukru, a intensywna domowa terapia przy ich pomocy może przynieść niepożądane skutki uboczne, choćby w postaci wzrostu wagi.

Źródło:

University College Cork (2011, August 30). Mind-altering microbes: Probiotic bacteria may lessen anxiety and depression. ScienceDaily. Retrieved August 31, 2011, from http://www.sciencedaily.com­ /releases/2011/08/110829164601.htm

http://nauka.newsweek.pl/jogurt-leczy-depresje,81453,1,1.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA