O czym lubią rozmawiać mężczyźni, a o czym kobiety?

O czym rozmawiają kobiety? fot. fot. Fotolia
Mężczyźni lubią rozmawiać o sposobach spędzania wolnego czasu, kobiety - o innych kobietach. Podczas gdy płeć piękna rozmawia, by pogłębić bliskość, mężczyźni wolą działać, niż o niej rozmawiać. Czy temat rozmów zależy od płci rozmówcy? Kto woli rozmawiać o seksie, mężczyźni czy kobiety?
/ 27.09.2016 14:10
O czym rozmawiają kobiety? fot. fot. Fotolia

Kobiety o... innych kobietach

Kobiety i mężczyźni w przypadkowych rozmowach poruszają na ogół inne problemy. W rozmowach towarzyskich najczęściej mężczyźni i kobiety dyskutują na temat pieniędzy i pracy, z tym jednakże zastrzeżeniem, że mężczyźni częściej poruszają tematy spędzania wolnego czasu (sport, kino itp.), natomiast kobiety mówią o innych kobietach.

Jak już wspomniano wyżej, mężczyźni i kobiety zasadniczo preferują różne tematy rozmów. Kobietom wyraźnie sprawia przyjemność dyskutowanie o uczuciach i sprawach osobistych, ponieważ jest to dla nich podstawowy sposób rozwijania więzi uczuciowej oraz intymności. Rozmowy mężczyzn nie skupiają się na ogół na sprawach osobistych, które dla nich nie są aż tak ważne czy interesujące jak dla kobiet, i nie mają oni takich umiejętności rozmawiania o nich jak kobiety. Mężczyźni preferują zwykle rozmowy o polityce, sporcie, biznesie i o innych różnych problemach, niemających wyraźnie osobistego charakteru.

Polecamy: Mężczyzna idealny – bohater mitologiczny?

Rozmowy męskie i nie-męskie

Należy jednak podkreślić, że te różnice w tematach rozmów rzutują na rozbieżności w sposobie interpretacji niektórych wątków komunikacji. Na przykład kobiety w związkach heteroseksualnych mają skłonność do tego, by postrzegać niższe zainteresowanie mężczyzn rozmową na osobiste tematy jako sygnał odrzucania lub uchylania się od intymności. Mężczyźni natomiast mogą nie rozumieć czy nie doceniać rozmowy o uczuciach jako podstawowego sposobu, w jaki kobiety tworzą, rozwijają i przejawiają bliskość, intymność.

Mężczyźni chcąc tworzyć i wyrażać intymność, wolą to czynić przez wspólne działanie niż rozmowę na tematy osobiste.

Seks w wielkim mieście

Występowanie tego rodzaju zróżnicowania jest często źródłem nieporozumień czy napięć między partnerami heteroseksualnymi, natomiast nie mają one raczej miejsca między partnerami homoseksualnymi. Mężczyźni często rozpatrują rozmowę o bliskości, intymności, uczuciach czy sprawach osobistych jako związaną pośrednio lub bezpośrednio z seksem lub prowadzącą do zachowań seksualnych. Dlatego też rozmowy na te tematy mogą być dla nich krępujące bardziej niż dla kobiet, chętnie podejmujących te kwestie i nie zawsze łączących je z seksem. Ponadto kobiety znacznie częściej niż mężczyźni znajdują radość w dzieleniu się szczegółami życia codziennego i wykonywanych czynności, mówią np. o towarzyszących im zdarzeniach, jedzeniu.

Mężczyźni traktują rozmowę raczej jako środek czy instrument do osiągania określonych celów, dlatego szczegółowe opisy postrzegają jako zbędne, a nawet nużące, ponadto nie traktują dzielenia się nimi jako dzielenia się sobą.

Wykazują tendencję do dyskutowania o wielkich wydarzeniach lub o ważnych końcowych, uogólnionych podsumowaniach, wnioskach czy podjętych decyzjach. Słuchanie tego typu rozmów może frustrować ich partnerkę, która zwykle odnosi mylne wrażenie, że nie chcą się z nią dzielić sobą i nie interesują się ich wspólnym życiem. Mężczyźni jednak są skłonni rozmawiać o szczegółach swojego związku, kiedy pojawiają się sprawy niepokojące, wskazujące na zagrożenie jakości jego funkcjonowania i trwałości. Jak długo nie dostrzegają negatywnych symptomów, tak długo uważają, że wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby prowadzenia szczegółowych rozmów. Występowanie tej tendencji tłumaczy między innymi fakt, że na ogół to mężczyźni oceniają wyżej poziom zadowolenia ze swego związku interpersonalnego.

Zobacz też: Do czego prowadzi kłótnia w rodzinie?

O co chodzi kobietom, a o co mężczyznom?

Powody, dla których mężczyznom i kobietom trudno jest się porozumiewać, mogą być bardzo różne. Z badań wynika, że mężczyznom bardziej zależy na utrzymaniu niezależności w związku i na wolności od wszelkich zobowiązań, podczas gdy kobiety bardziej dążą do stworzenia więzi. Dla mężczyzn świat ma określoną hierarchię, a rozmowy są okazją do osiągnięcia w niej jak najwyższej pozycji, natomiast dla kobiet świat jest wspólnotą, w której najważniejsze jest podkreślenie więzi (nie ma walki).

Mężczyźni w rozmowie bardziej są skupieni na tym, co się mówi, a kobiety na tym, jak się mówi.

Dla mężczyzn najważniejsze jest rozwiązanie problemu, a dla kobiet uczucia, jakie towarzyszą rozmowie. O specyfice zachowań kobiet i mężczyzn można mówić zarówno w odniesieniu do werbalnych, jak i niewerbalnych form komunikacji.

Fragment pochodzi z książki "Małżeństwo, rodzina, praca a jakość życia" Teresy Rostowskiej (wydawnictwo Impuls, Kraków 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA