Przemoc, stres, rak

Traumy przeżywane w dzieciństwie wiążą się z wysoką liczbą zachorowań/ fot. Shutterstock
„Trudne dzieciństwo” weszło do naszego języka już na stałe, jednak z upływem czasu nabrało nieco ironicznego zabarwienia jako wytrych ułatwiający manipulacyjne wytłumaczenie niepożądanych zachowań. Trudne dzieciństwo jednak ma swój autentyczny wymiar: naznaczone jest cierpieniem, strachem, bólem. Ma również swoje odległe poważne konsekwencje.
/ 02.05.2010 14:47
Traumy przeżywane w dzieciństwie wiążą się z wysoką liczbą zachorowań/ fot. Shutterstock

Kanadyjscy badacze przeanalizowali dane przeszło 13 tys. osób, uwzględniając takie czynniki jak: doświadczenie przemocy ze strony bliskiej osoby w dzieciństwie, styl życia (zwłaszcza czynniki ryzyka: palenie papierosów, picie alkoholu i brak aktywności fizycznej), doświadczany stres, status społeczno-ekonomiczny. Wyniki pokazały, że doświadczanie przemocy w dzieciństwie podnosi ryzyko zachorowania na raka aż o 47%. Prawdopodobnie ma to związek z utrzymującym się wysokim poziomem hormonu przewlekłego stresu (kortyzolu) u dzieci maltretowanych.

Badania naukowców z USA, którzy zajmowali się związkiem pomiędzy trudnym dzieciństwem a zachorowaniem na raka płuc, wydają się potwierdzać ogólną prawidłowość, że traumy przeżywane w dzieciństwie wiążą się z wysoką liczbą zachorowań i zgonów z powodu raka płuc. Badacze wskazują na podejmowanie przez doświadczające trudności i traum dzieci zachowania ryzykowne (picie alkoholu, palenie papierosów – szczególnie na bardzo wczesną inicjację nikotynową, czyli sięgnięcie po pierwszego w życiu papierosa, jak również na fakt, że dzieci te palą więcej, częściej i wybierają mocniejsze papierosy). Okazuje się jednak, że palenie papierosów nie do końca wyjaśnia zapadalność na raka płuc. Badacze podejrzewają, że w grę mogą wchodzić inne mechanizmy patofizjologiczne.

Polecamy: Dobra zabawa najlepsza na stres!

W obu przypadkach postulowane jest powiązanie profilaktyki przemocy wobec dzieci z programami profilaktyki raka, by podnieść skuteczność zapobiegania zapadaniu na tę ciężką i nie zawsze uleczalną chorobą. Redukcja dystresu (szkodliwego stresu), jaki przeżywają dzieci, jest ważnym czynnikiem w tej profilaktyce.

Źródła:
Charaktery, 4/2010
www.sciencedaily.com
http://www.biomedcentral.com/1471-2458/10/20

Zobacz też: Jak powstaje stres

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA