Z czego składa się miłość?

Nierozłącznym składnikiem namiętności jest zazdrość/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Czym jest zazdrość? Czym jest miłość? Czy miłość to stałe uczucie? Sprawdź, jak miłość pojmowali naukowcy.
/ 28.10.2011 12:38
Nierozłącznym składnikiem namiętności jest zazdrość/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym jest miłość?

Rogers łączy miłość z zaspokajaniem różnych potrzeb psychicznych, takich jak: akceptacja, afiliacja, bezpieczeństwo czy porozumienie. Fromm zaś dodaje, iż miłość nie jest stosunkiem do jakiejś określonej osoby, lecz postawą i pewną właściwością dojrzałego, produktywnego charakteru, która określa stosunek człowieka do świata w ogóle, nie zaś tylko do jednego „obiektu” miłości.

Zdolność do miłości i jej charakter w dużej mierze zależy od określonej kultury, a co za tym idzie – od jej wpływów. Dlatego nasuwa się pytanie, czy społeczna struktura cywilizacji zachodniej sprzyja rozwojowi miłości w pojęciu Fromma? Niestety odpowiedź jest przecząca. Człowiek współczesny to człowiek samotny i oddzielony niejako od świata. Nie mogąc znieść swojej separacji, poszukuje więzi i jedności, niestety w sposób nieudolny.

Z czego składa się miłość?

Współcześnie jedną z najbardziej znanych typologii miłości jest typologia Sternberga, który wyodrębnił jej trzy podstawowe składniki: intymność, namiętność i zaangażowanie w utrzymanie związku. Nierozłącznym składnikiem namiętności jest zazdrość.

Warto przeczytać: Miłość - czy to tylko chemia?

Czy możliwa jest stałość uczucia?

Natomiast Wojciszke w swej obszernej monografii na temat miłości niezwykle mocno podkreśla, co warto zapamiętać, że jest ona procesem, nie zaś czymś stałym. To stwierdzenie jest bardzo ważną informacją dla dwojga ludzi, ponieważ uzmysławia, że miłość ulega nieuchronnym zmianom i to nie z powodu słabości charakteru czy zewnętrznych trudności, lecz dlatego, że taka jest jej natura. Tak więc założenie o stałości tego uczucia generuje szereg diadycznych mitów, a co za tym idzie – problemów małżeńskich i konfliktów, włącznie z rozwodami.

Warto dodać, iż istnieje wiele rodzajów miłości, lecz jedynie miłość matczyna stanowi według Kępińskiego matrycę, kształtującą nasze późniejsze powiązania uczuciowe z ważnymi dla nas osobami. Ponieważ intymność tego pierwszego i podstawowego związku powraca w późniejszej relacji partnerskiej i seksualnej.

Czym jest zazdrość?

Zazdrość jest bólem, który możemy przeżywać na wiele różnych sposobów, przez uruchamianie emocji typu: strach, gniew, nienawiść, poczucie bezsilności itd. Punktem wyjścia do możliwości poradzenia sobie z zazdrością jest rozpoznanie, które z tych uczuć sami przeżywamy i w jakich sytuacjach. Bardzo często zdarza się tak, że zazdrość pojawia się nawet wówczas, kiedy wiemy, że partner wcale nie ma ochoty spędzić nocy z rywalką, a nawet gdyby miał taką możliwość, nie skorzystałby z niej. Poza tym warto pamiętać, że niekiedy zazdrość wzbudzana jest nie tyle zachowaniami partnera, co potencjalnych bądź domniemanych rywali(ek).

Autor: Karolina Lelakowska

Fragment pochodzi z książki "Tajemniczy świat kobiecego orgazmu" pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza (Wydawnictwo Continuo, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA