Zdrada… i co dalej?

Co zrobić, jeśli partner zdradził? Czy warto trwać w takim związku? Jak podjąć najlepszą decyzję i jak rozmawiać z partnerem o zdradzie? Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa? Jak reagować, gdy partner poinformuje, że nas zdradził?

zdrada

fot. Fotolia

Zdrada? Nie tłum emocji!

Gdy dowiemy się, że zostaliśmy zdradzeni, targają nami bardzo gwałtowne emocje. Czujemy się oszukani, skrzywdzeni, doświadczamy dojmującego uczucia niesprawiedliwości.

W takich chwilach trudno jest zdobyć się na opanowanie emocji. Konieczne jest danie sobie czasu na ich przeżycie. Nie można ich tłumić i ukrywać, ponieważ uniemożliwi to uporanie się z naszymi uczuciami i przedłuży tylko cierpienie.

Nie podejmuj ważnych decyzji, gdy jesteś w szoku

Pierwsza chwila po tym, jak zdrada wyjdzie na jaw, to moment szoku, a następnie przeżywania zalewających obie strony emocji. Ten pierwszy okres nie jest odpowiednim czasem na podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości związku.

Emocje obojga partnerów są tak silne, że trudno nad nimi zapanować, łatwo stracić kontrolę nad swym zachowaniem. Negatywne uczucia przepełniają partnerów, zaburzają ogląd sytuacji i uniemożliwiają jej przeanalizowanie.

Gdy emocje opadną…

Gdy minie pierwszy szok, a emocje nieco opadną, przychodzi czas na zastanowienie się „co dalej?”. Istotne, aby mimo negatywnych uczuć spróbować się porozumieć. Rozmowa, a nawet samo spotkanie, może wiązać się z bardzo intensywnymi emocjami i zniechęcać strony do współpracy.

Warto jednak podejmować kolejne próby  kontaktu, bo jedynie spędzając czas we dwoje, zyskujemy całościowe spojrzenie nie tylko na zdradę, ale też na cały związek. Bez wysłuchania drugiej strony nie jest to możliwe.

Wgląd w siebie, w swoje potrzeby, oczekiwania i uczucia do partnera pomogą nam zdecydować, czy chcemy być dalej w związku, a jeśli tak, to czy jesteśmy gotowi na włożenie wysiłku w  jego odbudowę i zmianę relacji, która jest konieczna po zdradzie. Ważne, aby obie strony czuły potrzebę przepracowania własnych słabości. Zdrada jest sygnałem, że konieczne jest przewartościowanie związku tak, aby spełniał oczekiwania obu stron.

Każdy z nas ma inną wrażliwość, przeżywa trudne chwile w sposób indywidualny. Dla wielu osób krzywda wyrządzona przez partnera jest tak duża, że odbudowanie zaufania jest po prostu niemożliwe.

Zobacz też: Mój chłopak interesuje się innymi kobietami!

Czy warto wybaczyć zdradę?

W sytuacji, gdy nie widzimy szansy na odbudowę związku, także warto zdobyć się na kontakt i szczerą rozmowę z byłym partnerem. Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć wzajemne motywacje  i uporać się z własnymi emocjami.

Podjęcie choćby próby wybaczenia osobie, która nas zdradziła, jest korzystne przede wszystkim dla nas, ponieważ dzięki temu godzimy się z tym, że zostaliśmy skrzywdzeni i możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Uporanie się z poczuciem krzywdy jest warunkiem koniecznym do budowania nowych, zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Jeśli zdecydujesz się pozostać z partnerem, który zdradził…

Osoby, które decydują się na pozostanie ze sobą, czeka długotrwała i wymagająca cierpliwości praca nad zaburzonymi relacjami. Proces odbudowywania zaufania i wzajemnego wybaczenia sobie jest trudny, ale warto go podjąć, jeśli czujemy, że warto walczyć o związek.

Przepracowanie wzajemnych słabości, dawnych urazów i pretensji wymaga determinacji i wiary w związek. Wiele osób nie czuje się na siłach, aby samodzielnie go odbudować lub poradzić sobie w przypadku, kiedy jego odbudowa nie jest możliwa. W takich sytuacja nieodzowna jest pomoc psychologa.

Zobacz też: Tester wierności, czyli na tropie zdrady

Redakcja poleca

REKLAMA