Jakie znaczenie ma sen?

Receptę od lekarza otrzymasz tylko podczas wizyty/ fot. Fotolia
Już starożytne cywilizacje, a także Freud, który napisał „Interpretacje Snów”, doceniali rolę snu. Niektórzy i do dzisiaj uważają, że sen może przynieść nie tylko odpoczynek, ale i objawienie. Czy wiesz dlaczego, działanie snu ma bezpośrednie i permanentne konsekwencje w naszym życiu?
/ 16.02.2011 09:40
Receptę od lekarza otrzymasz tylko podczas wizyty/ fot. Fotolia

Co kiedyś sądzono o śnie?

Starożytne cywilizacje bardzo interesowały się snem i starały się badać jego znaczenie. Powstawały o nim mity, jak również teksty religijne. Kolejnym popularnym tematem były marzenia senne. Dawniej wierzono, że sen może przynieść objawienie, odpoczynek. Sądzono również, że może mieć bardziej negatywny wydźwięk. Zaśnięcie mogło oznaczać przegapienie życiowej szansy, nieszczęśliwy wypadek lub niespodziewane zdarzenie. Nad snem i marzeniami sennymi zastanawiał się również Freud, który napisał na podstawie swoich badań książkę „Interpretacje Snów”. Obecnie psychologowie i psychiatrzy uważają, że jakość snu jest odzwierciedleniem zadowolenia z własnego życia.

Co się dzieje podczas snu?

Podczas snu odcinamy się od naszej świadomości, mimo że nadal mamy wrażenie, iż pozostajemy w zażyłych stosunkach ze snem. Faktycznie możemy być nieświadomi tego, co dzieje się podczas snu. Jednak pamiętamy to, co dzieje się przed samym zaśnięciem i jakie są jego skutki. Sen nie jest aż tak tajemniczy i nieświadomy – nie może umknąć uwadze człowieka.

Jaki jest Twój sen?

Wiele osób interesuje się swoim snem i przywiązuje do niego wielką uwagę. Niektórzy potrafią wskazać jego szczególne cechy. Być może dzieje się tak dlatego, że ma on trwałe i bezpośrednie konsekwencje w życiu człowieka.

Polecamy: Bezsenność a choroby serca

Sen często stanowi istotny temat rozmowy w gronie znajomych. Wymieniają oni porady, których zastosowanie mogłyby poprawić jakość snu. Polecają jaki kupić materac, jaki kolor ścian byłby najlepszy, ile należy spać, co zrobić, by zwalczyć bezsenność… Kolejnym chętnie poruszanym tematem są marzenia senne. Często staramy się zrozumieć, co oznaczały poszczególne z nich.

Jak leczyć bezsenność?

Informacje na temat naszego materaca, koloru ścian, jakości snu i tego, co robimy tuż przed zaśnięciem, mają istotny wpływ na leczenie. Równie ważne są marzenia senne. O tym wszystkim należy powiedzieć lekarzowi, by mógł zastosować odpowiednią terapię.

Sprawdź: Jak walczyć z bezsennością?

Problemy ze snem mogą być leczone również w laboratoriach snu. Wówczas pacjenci spędzają w nich dobę i są poddani wnikliwej obserwacji. Podłącza się ich do polisomnografów, czyli maszyn, które rejestrują elektryczną aktywność mózgu oraz sygnały wykrywane przez czynniki monitorujące zmiany w rytmie oddychania czy ruchu gałek ocznych.

Na podstawie książki „Bezsenność. Pozbądź się problemu i śpij jak dziecko”, Paul Glovinsky, Arthur Spielman, wyd. Helion, 2010

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA